Czy biała herbata jest zdrowa?

Biała herbata uchodzi za jeden z najtrudniej dostępnych i najdroższych rodzajów rośliny z rodziny Camellia sinensis. Wszystko to, ze względu na trudności ze zbiorami, wynikające z produkcji tego rodzaju napoju. Biała herbata produkowana jest tylko i wyłącznie z młodych pączków, które są bardzo niewielkie i delikatne, oraz dostępne tylko przez kilka wiosennych dni w roku. Taki rodzaj produkcji od wieków stosowany jest w Chinach, Nepalu, Indii czy w Japonii, gdzie rośnie jej najwięcej. W rankingu najbardziej popularnych napojów świata, pomimo swojej dość wysokiej ceny, biała herbata zajmuje drugie miejsce, zaraz po wodzie. Co jednak sprawia, że biała herbata jest tak popularna? Zdecydowanie jej delikatny i aromatyczny smak oraz wiele właściwości zdrowotnych, jakimi cieszy się ten rodzaj naparu.

Właściwości zdrowotne

Biała herbata w dużym stopniu przyczynia się do redukcji i ochrony organizmu przed niebezpieczną aktywnością wolnych rodników, czyli cząsteczek związków organicznych pozbawionych jednego elektronu. Takie cząsteczki w dużej mierze przyczyniają się do rozwoju poważnych chorób, takich jak zaćma, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy łuszczyca. Swoje właściwości ochronne zawdzięcza dużej zawartości flawonoidów, czyli bardzo silnych naturalnych przeciwutleniaczy oraz polifenoli. Dodatkowo biała herbata dobroczynnie wpływa na stan skóry trądzikowej i chroni przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym UV. Wspomaganie odporności, łagodzenie stresu i uczucia spięcia oraz poprawa pamięci i koncentracji, to również domena białej herbaty, która jest bogatym źródłem witaminy C.

Parzenie białej herbaty

Parzenie białej herbaty to skomplikowany proces, który wymaga doświadczenia. Aby herbata miała swój oryginalny, delikatny i aromatyczny smak, podczas procesu parzenia należy przestrzegać kilku zasad. Jej parzenie rozpoczyna się od zdecydowania się na ilość objętościową suszu, jakiej użyjemy do zaparzenia herbaty. Objętość suszu w dużej mierze zależy od tego, jak dużą intensywność smakową chcemy uzyskać i jak duże jest naczynie, w jakim będziemy parzyć herbatę. Następnie należy zalać susz świeżą i przefiltrowaną wodą, której temperatura wynosi od 70 do 90 stopni Celsjusza, jednakże najlepszą temperaturą parzenia jest około 85 stopni Celsjusza. Herbaciany napar najlepszy smak uzyska w naczyniu żeliwnym, które pozwoli na wyciągnięcie z listków i gałązek fantastycznego aromatu. Parzenie nie powinno przekraczać pięciu minut, jeśli chcemy aby smak pozostał delikatny. Zbyt długie parzenie herbaty powoduje powstanie goryczkowego i intensywnego posmaku. Jeśli nie chcemy wyrzucać wykorzystanych fusów, możemy zalać je ponownie, ale nie więcej niż dwa do trzech razy. Każdorazowe parzenie tych samych fusów powinno być wydłużone o 30 do 60 sekund od poprzedniego. Czas na herbatę