Historia lakieru do paznokci

Malowanie paznokci to dla nas codzienna, relaksująca czynność. Zadbane, polakierowane paznokcie są uznawane za eleganckie i piękne. Czy wiadomo kiedy lakier do paznokci zaczął święcić triumfy wśród ludzkości?

Dawno, dawno temu…

Nikt nie potrafi dokładnie określić, kiedy dokładnie ludzkość zaczęła ozdabiać paznokcie. Badacze spierają się, czy pierwsi byli starożytni Inkowie czy może Chińczycy. U jednych i u drugich odkryto wzmianki o malowaniu paznokci już 3 tysiące lat przed naszą erą. W Państwie Środka paznokcie malowano na czerwono i czarno specjalnym lakierem przyrządzonym z wosku pszczelego, białek jaj i naturalnych barwników, a pomalowane paznokcie były oznaką bogactwa i wysokiej pozycji społecznej. Paznokcie ozdabiali także starożytni Egipcjanie. W grobowcach znaleziono skomplikowane narzędzia do manicure, a nawet wykonane z kości słoniowej starożytne tipsy. Starożytni Egipcjanie malowali paznokcie na czerwono, używając do tego celu naturalnej koszenili. Tutaj również, podobnie jak w Chinach, pomalowane paznokcie były symbolem statusu. W Europie zabiegi pielęgnacji paznokci był znane starożytnym Grekom i Rzymianom, jednakże wieki średnie wyeliminowały z ludzkiej codzienności wszelkie zabiegi pielęgnacyjne jako niemoralne i grzeszne.

Lakier wraca do łask

Lakier do paznokci z powrotem zagościł w kobiecych kosmetyczkach w połowie dziewiętnastego wieku. Już od początku XIX stulecia kobiety barwiły paznokcie czerwonym olejkiem i polerowały je zamszową szmatką. Na początku dwudziestego wieku pojawiły się pierwsze lakiery przypominające te współczesne. Ich receptury były oparte na formułach lakieru samochodowego.

Eleganckie damy nakładały czerwony lakier tylko na środek paznokci, zostawiając wolny brzeg bez koloru. Moda na długie, polakierowane paznokcie wybuchła wraz z popularyzacją filmu i kina. W latach 30 XX wieku Greta Garbo olśniewała długimi paznokciami na planie filmowym. Ciekawostką jest, że sama Greta nie miała naturalnie długich paznokci – charakteryzatorzy doklejali jej do naturalnej płytki coś na kształt tipsów z dociętej, celuloidowej taśmy filmowej. W 1932 roku bracia Charles i Joseph Revson, założyciele firmy Revlon, opracowują formułę lakieru opartego na pigmentach. Po raz pierwszy w sprzedaży pojawiła się pełna gama kolorów lakierów. Lakier do paznokci stał się elementem codzienności a podręczniki etykiety przestrzegały damy przed malowaniem paznokci na zbyt krzykliwe kolory.

Lakier w każdej kosmetyczce

Wojna przyniosła wiele zmian, także w dziedzinie mody i obyczajów. Po wojnie kobiety zyskały większą samodzielność i swobodę decydowania o sobie, co przełożyło się na rewolucję odzieżową i kosmetyczną. To właśnie wtedy pojawiły się minispódniczki a kobiety zaczęły bawić się i eksperymentować z makijażem. Nadal najpopularniejszym kolorem lakieru do paznokci jest klasyczna czerwień, ale zmieniają się kształty i długości. W latach 70 zyskują popularność pierwsze sztuczne paznokcie, pojawiają się pierwsze tipsy. Mogły być noszone tylko na specjalne okazje, ponieważ klej używany do ich przyklejania rozpuszczał się w kontakcie z wodą. Pierwszy światłoutwardzalny akryl został wypuszczony na rynek w 1994 roku.
Dziś nie wyobrażamy sobie często wyjścia z domu bez choćby bezbarwnej odżywki na paznokciach. Warto z perspektywy czasu docenić technologię, która pozwala nam się cieszyć pięknymi, pomalowanymi paznokciami nawet przez kilka tygodni.