Jak poprawnie używać frezarki do manicure?

Mała, kosmetyczna frezarka to narzędzi, którego wiele użytkowniczek się boi. Strach jest poniekąd uzasadniony, gdyż nieumiejętne posługiwanie się frezarką może wyrządzić poważne szkody. Jednak ostrożne obchodzenie się z tym sprzętem może znacznie nam ułatwić zabiegi pielęgnacji paznokci.

Do czego używamy frezarki?

Dzięki wymiennym frezom urządzenie ma wiele zastosowań. Ręczna frezarka do manicure i pedicure usuwa zrogowaciały naskórek, pomaga w usuwaniu skórek wokół paznokci oraz jest niezastąpionym narzędziem do spiłowywania manicure żelowego i lakierów hybrydowych. Frezarka jest niezastąpiona do pedicure, gdyż oszczędza pracy w kłopotliwym ścieraniu twardej, zrogowaciałej skóry pięt.
Urządzenia takie są wyposażone w wymienne frezy oraz regulowaną prędkość, dzięki czemu łatwo możemy dostosować narzędzie do swoich potrzeb. Najważniejszy w użyciu frezarki jest wybór odpowiednich frezów. Innych końcówek będziemy używać do ścierania twardej skóry z pięt, innych do skórek przy paznokciach a jeszcze innych do usuwania lakieru.

Ceramiczne, karbidowe, diamentowe…

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów freów, których możemy użyć do pielęgnacji paznokci. Podstawowym frezem jest trzpień typu mandrel. Na taki frez nakłada się specjalne kapturki – z papieru ściernego do usuwania lakieru, żeli i zrogowaceń skóry oraz filcowe do polerowania. Nakładki są dostępne w wielu gradacjach tak, by łatwo dobrać stosowną ziarnistość do swoich potrzeb. Frez typu mandrel dostępny jest także w formie gumowego naboju, na który nakłada się ścierne kapturki, przystosowane do tego typu frezu.
Frezarki kosmetyczne są najczęściej fabrycznie wyposażone we frez typu mandrel oraz kilka frezów diamentowych o różnym kształcie. Frezy takie mogą nam posłużyć do nadawania kształtu paznokciom, zdejmowaniu hybryd, akrylu i żeli oraz do usuwania zrogowaciałych skórek, ale dla lepszych efektów należy sięgnąć po bardziej wyspecjalizowane rozwiązania. Do zdejmowania żelu i hybrydy idealne będą frezy ceramiczne i karbidowe. Ich unikalna struktura pozwala szybko i łatwo zdjąć powłokę, nie uszkadzając jednocześnie płytki paznokcia. Do skórek wokół paznokci sprawdzą się delikatne frezy kamienne. Taki typ frezu nie pokaleczy delikatnych skórek, skutecznie je jednak usuwając. Każdy typ frezu dostępny jest w różnych kształtach i gradacjach, które należy dobrać do indywidualnych potrzeb. Przyjmuje się, ze do zdejmowania powłok dobre będą frezy w kształcie walca i naboju. Do precyzyjnych prac koło skórek i trudno dostępnych miejscach powinniśmy użyć mniejszych stożkowych frezów oraz tych w kształcie kulki.

Zabawa dla ostrożnych

Używanie frezarki do manicure to zajęcie wymagające niezwykłej uwagi i precyzji. Nieodpowiednie użycie sprzętu może doprowadzić do poważnych zranień a nawet do uszkodzenia płytki paznokcia. Przede wszystkim pilnujmy prędkości obrotów frezarki. Nie może być za szybka, gdyż może to uszkodzić naszą płytkę. Nie trzymajmy też długo frezu w jednym miejscu na paznokciu – miejsce akie bardzo szybko się rozgrzewa powodując dotkliwy ból. Skórki wokół paznokci należy frezować nie dociskając maszynki zbyt mocno i uważając by nie poszarpać delikatnej skóry. Pamiętajmy także o doborze odpowiedniej gradacji frezów – zbyt gruboziarnista końcówka ścierna może poważnie porysować paznokieć uszkadzając jego strukturę oraz pokaleczyć delikatną skórę na palcach.