kieliszki

Zwyczaje ślubne i weselne w różnych regionach Polski

Tradycje związane ze ślubem i weselem zachowane są do dziś, jednak obecnie w nieco bardziej nowoczesnej formie. Wciąż jednak młodzi decydują się na wplecenie w przygotowania oraz przyjęcie zwyczaje, które miały miejsce na ślubach rodziców i dziadków. Jakie wspólne cechy i różnice posiadają tradycje w różnych regionach kraju?

Zabawa przed weselem?

Polterabend w Wielkopolsce to przyjęcie organizowane przed przed ślubem młodych. Kiedyś rozpoczynało się w przeddzień zaślubin – goście weselni, sąsiedzi i najbliżsi gromadzili się przed domem Panny Młodej, by tłuc szkło. Tłuczono więc butelki, porcelanę, talerze, szklanki inne naczynia, co miało przynieść Parze Młodej pomyślność, szczęście i życie w dostatku. Po tłuczeniu szkła rozpoczynała się zabawa oraz poczęstunek. Obecnie Młodzi sami organizują Polterabend najczęściej tydzień lub dwa tygodnie przed weselem, by w dzień ślubu być w dobrej formie.

Pan Młody stara się o rękę swojej wybranki

Zrękowiny na Kaszubach i Wywodziny w kilku regionach Polski to tradycja, podczas której Pan Młody musi udowodnić, że jest idealnym kandydatem na męża. Najczęściej obdarowuje swoja wybrankę i przyszłych teściów drobnymi upominkami. By wejść do domu Panny Młodej musi przedostać się przez bramkę, którą tworzy druhna wraz z koszyczkiem na pieniądze. Całość odbywa się w radosnej, zabawnej i pełnej humoru atmosferze.

woda

Tradycja, która powoli zanika

Jednym ze zwyczajów, który zaczyna odchodzić w niepamięć są bramki weselne. Niegdyś młodzi musieli posiadać przy sobie butelki z wódką dla dorosłych oraz słodycze dla dzieci. Na drodze z kościoła do sali weselnej mieli kilka postojów. Bramki organizowane były przez sąsiadów i znajomych, którzy nie zostali zaproszeni na uroczystość. Miały postać wstęg przecinających drogę tak, by auto musiało się zatrzymać. Organizatorzy życzyli młodym szczęścia i otrzymywali od nich drobne podarunki.

Przed wejściem na salę weselną

Po pokonaniu drogi na Młodych przed salą czeka specjalne powitanie z chlebem i solą, najczęściej dostawione są również dwa kieliszki wódki. Para Młoda musi zjeść po kawałku chleba posypanego solą, a następnie wypić alkohol i rozbić kieliszki. Według tradycji chleb ma przynieść Nowożeńcom bogactwo, a sól ochronić ich przed złem. Obecnie zwyczaj ten jest nieco zmodyfikowany i Młodzi tłuką kieliszki, ale od szampana, który wypijany jest razem z gości na sali weselnej.

szyja

Rozrywki w trakcie wesela

Oczepiny wciąż są popularnym elementem niemal każdego przyjęcia weselnego. Dziś jednak mają zupełnie inną formę niż kiedyś. Nazwa pochodzi od tzw. czepca, czyli nakrycia głowy, które zakładane było Pannie Młodej po tym, jak ścięto jej włosy. Obecnie w oczepinach biorą najczęściej udział goście weselni, a sam zwyczaj przyjął formę wesołych zabaw. Podczas oczepin wybierana jest również kolejna para młoda z panien i kawalerów będących na weselu. Panna Młoda rzuca welonem lub bukietem, natomiast Pan Młody krawatem lub muszką.

Tekst przy współpracy z ZielińskiArt – pierścionki zaręczynowe na zamówienie (Poznań).